UPDATE command denied to user 'db71072'@'93.157.100.49' for table 'fusion_settings' www.e-ksiegowosc.pl - JAK ZOSTAĆ KSIĘGOWYM?
Strona główna Artykuły Forum Kontakt
* Przegląd Prasy
* Jak zostać księgowym?
* Szkolenia
* Praca
* Technologie i Innowacje
* Profesjonalne Kwalifikacje
* Linki
Ankieta
Czego szukałeś wchodząc na stronę e-ksiegowosc.pl?

firmy świadczącej usługi księgowe

oprogramowania (usługi) do prowadzenia księgowości on-line

informacji jak zdobyć certyfikat księgowy MF

szkoleń z zakresu księgowości

portalu społecznościowego dla księgowych i finansistów

inne

   JAK ZOSTAĆ KSIĘGOWYM?

JAK ZOSTAĆ KSIĘGOWYM?

Jeżeli interesuje Cię zawód księgowego lub chciałbyś poznać lepiej zagadnienia z zakresu szeroko rozumianej rachunkowości, znajdziesz tu kilka informacji na ten temat.

Generalnie w Polsce nie ma przepisów określających wymagania stawiane kandydatom do wykonywania zawodu księgowego (poza regulacjami dotyczącymi wymogów wobec głównych księgowych jednostek budżetowych). Istnieją natomiast regulacje prawne określające wymagania wobec osób, które chcą wykonywać usługi doradztwa podatkowego lub usługowo prowadzić księgi rachunkowe. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale Profesjonalne kwalifikacje .

W tej sytuacji wymagania wobec kandydatów na stanowisko księgowego definiują pracodawcy. Wymagania te zależą od stanowiska, o które się staramy oraz od firmy, w której chcemy pracować (zupełnie inne wymagania stawia mała, polska firma a inne duża międzynarodowa organizacja). Z mojego doświadczenia wynika, że początkujący adept księgowości powinien wykazać się co najmniej:
- podstawową wiedzą z zakresu rachunkowości i podatków,
- dobrą umiejętnością obsługi komputera (Microsoft Office, poczta elektroniczna, programy do prowadzenia księgowości),
- predyspozycjami do pracy z liczbami oraz systematycznością,
- oraz coraz częściej - znajomością języka obcego.

Wiedzę teoretyczną niezbędną do pracy w zawodzie księgowego można zdobyć podczas studiów wyższych (kierunki związane z ekonomią, finansami, rachunkowością), na studiach podyplomowych lub specjalistycznych kursach organizowanych przez stowarzyszenia (np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce), fundacje (np. Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce) i prywatne firmy szkoleniowe. Organizatorzy kursów z reguły proponują uczestnikom także kilku-kilkunasto godzinne szkolenie z zakresu obsługi wybranego programu do komputerowej obsługi księgowości. Niezbędnym uzupełnieniem edukacji wydaje się lektura czasopism specjalistycznych (np. wydawnictwo INFOR, Rachunkowość, Monitor Finansów i Rachunkowości oraz wiele innych) co pozwala nie tylko na śledzenie bieżących zmian w przepisach, ale także na zapoznawanie się z opiniami i komentarzami teoretyków i praktyków z zakresu rachunkowości i podatków.

Jako księgowy, pracować można w biurze rachunkowym (firmy zajmujące się świadczeniem usług z zakresu prowadzenia księgowości dla innych podmiotów gospodarczych) lub bezpośrednio w firmie, organizacji społecznej lub innym podmiocie zobowiązanym do prowadzenia księgowości. Obie opcje maja swoje wady i zalety.
Praca w biurze rachunkowym pozwala na zapoznanie się ze specyfiką działalności różnych firm i z reguły oferuje większy zakres samodzielności (księgowy w biurze rachunkowym odpowiada zwykle za całość zagadnień związanych z obsługą danego podmiotu, łącznie ze sporządzaniem deklaracji podatkowych i sprawozdań finansowych). Te doświadczenia mogą przydać się w dalszej pracy. Do słabych stron pracy w biurze rachunkowym należą m.in.: obsługa stosunkowo "małych" firm oraz prowadzenie spraw kilku klientów jednocześnie.
Praca w dziale księgowym firmy lub innej organizacji pozwala na pełne skupienie się na zagadnieniach jednego podmiotu. Pozwala to dobrze poznać wszystkie zagadnienia i w pełni nad nimi zapanować. Do słabych stron należą z pewnością - ograniczone możliwości rozwoju zawodowego (jednorodne zagadnienia, obsługa jedynie części transakcji, w małej firmie czasem nie za bardzo jest się od kogo uczyć - brak wsparcia merytorycznego).

Młodym kandydatom do zawodu księgowego gorąco polecam staranie się o choćby bezpłatny staż w firmie lub biurze rachunkowym o ustalonej renomie. O taki staż najłatwiej w okresach urlopowych, zatrudnienie stażysty pozwala firmie przetrwać okres nieobecności pracowników etatowych. Taki staż pozwoli Wam zorientować się na czym tak naprawdę polega praca księgowego i czy to jest to co tak naprawdę chcielibyście w życiu robić.

I na koniec najważniejsze - czy warto zostać księgowym? Moim zdaniem:
TAK, bo ten zawód cieszy się coraz większą renomą i uznaniem.
TAK, bo zaczynając od zawodu księgowego można kontynuować dalszą karierę w finansach (wiedza z zakresu księgowości jest niezbędna np. na stanowisku dyrektora finansowego).
TAK, bo można naprawdę nieźle zarobić.
TAK, bo tak naprawdę zawód księgowego jest dużo ciekawszy niż to się wydaje na pierwszy rzut oka..... <

UWAGA! CIEKAWA OFERTA DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH KARIERĄ W KSIĘGOWOŚCI.
ZAPRASZAMY NA JEDNODNIOWE WARSZTATY „JAK ZOSTAĆ KSIĘGOWYM”.
(10 marca 2012, Warszawa)


Z przyjemnością przedstawiamy ofertę udziału w jednodniowych warsztatach poświęconych tematowi „Jak zostać księgowym”.

Cele warsztatów:
• Przedstawienie uczestnikom informacji pomocnych w podjęciu decyzji o wyborze zawodu księgowego lub/i rozpoczęciu edukacji w tym kierunku.

Program warsztatów:
• Co to jest księgowość? Czym zajmuje się księgowy?
• Jakie są formy prowadzenia księgowości?
• Co trzeba wiedzieć aby zostać dobrym księgowym? Jakich kompetencji oczekują pracodawcy? Czy są do tego potrzebne jakieś formalne kwalifikacje?
• Profesjonalne kwalifikacje zawodowe i jak je zdobyć:
o krajowe (Certyfikat Księgowy, Biegły Rewident, Doradca Podatkowy) o międzynarodowe (ACCA, CIMA)
• Omówienie głównych sprawozdań finansowych i podstawowych zasad rachunkowości na prostym przykładzie z życia codziennego.
• Ile można zarobić pracując w księgowości? Jak znaleźć i utrzymać pracę?
• Sesja pytań i odpowiedzi.

Dla kogo przeznaczone są warsztaty:
• Dla osób zainteresowanych zawodem księgowego, ale nie zdecydowanych.
• Dla zdecydowanych, którzy mają jeszcze (już) dużo pytań, ale brak im satysfakcjonujących odpowiedzi.
• Dla wszystkich chętnych zainteresowanych tym tematem.

Dlaczego warto wziąć udział:
• Mała grupa (max. 15 osób) gwarantująca dobre zrozumienie tematu, zadanie pytań i otrzymanie odpowiedzi (1,5 godzinna sesja pytań i odpowiedzi).
• Warsztaty poprowadzi praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie księgowości i finansów, zdobytym w dużych międzynarodowych firmach na wysokich stanowiskach managerskich i dyrektorskich.

Zajęcia odbędą się w sobotę, 10 marca 2012, w godzinach 9.30 – 17.00 w Warszawie. W przypadku większego zainteresowania zaproponujemy dodatkowy termin dla drugiej grupy.

Koszt udziału w warsztatach to 149 PLN. Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, dwie przerwy kawowe.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod adresem: jwb@e-ksiegowosc.pl.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
INSERT command denied to user 'db71072'@'93.157.100.49' for table 'fusion_online'
Aktualnie online
Gości online: 0

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 36,041
Najnowszy użytkownik: nemeloco
Polecane strony